• Grafika zdjęcie główne góra strony

Poszukiwania podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą zakończone sukcesem

Wspólne działania Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu i funkcjonariuszy CBŚP doprowadziły do zatrzymania mężczyzny podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Mężczyzna poszukiwany był m.in. europejskim nakazem aresztowania.

Usłyszał prokuratorskie zarzuty

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, mężczyźnie ogłoszono zarzutkierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie popełnili szereg oszustw.

Podawał się za Amerykanina

49-latek został zatrzymany w okolicach Lubania na Dolnym Śląsku. Tam ukrywał się mając już nową tożsamość. Przedstawiał się jako Amerykanin, ale posługiwał się dokumentami angielskimi. Prowadził bardzo wystawny tryb życia, przy czym nikt ze znajomych nie miał świadomości skąd pochodzą pieniądze.

Jak wynika z ustaleń śledztwa jego majątek pochodził z oszustw.

Często zmieniał wizerunek

Jak wynika z poczynionych ustaleń, mężczyzna doskonale wiedział, że jest poszukiwany i często zmieniał swój wizerunek. Przypuszczenia potwierdziły się, gdy podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawniono zdjęcia z wizerunkiem poszukiwanego. Miał na nichróżne fryzury, kolory włosów,styl ubioru, jak również czasem występował z zarostem oraz okularami, a czasem bez.

Policjanci realizujący czynności odkryli i zabezpieczyli również przeróżną  dokumentację wystawioną na nową tożsamość zatrzymanegoz jego zdjęciami. Wśród sfałszowanych dokumentów były m.in.: legitymacja amerykańskiej agencji ochrony działającej na terenie niemal całego świata, dokumentacja generała ukraińskich służb antykorupcyjnych, amerykańska legitymacja służb ochrony, dokumenty międzynarodowego instruktora wyszkolenia strzeleckiego, czy legitymacja włoskiego Carabinieri.

Ruchomości warte około 600 tysięcy złotych

W trakcie zatrzymania ujawniono i zabezpieczonorównież luksusowe samochody i inne pojazdy, drogocenną biżuterię, nowoczesny sprzęt RTV, warte łącznie około 600 tysięcy złotych.  Przejęte mienie zarejestrowane jest na różne osoby, ale zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że ich właścicielem był podejrzany. Organy ścigania ustalają aktualnie faktyczny majątek należący do podejrzanego, aby zabezpieczyć go w ramach konfiskaty rozszerzonej.

Oszukali ponad 100 firm

Ostatnie zatrzymanie to kolejna realizacja w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie oszukali ponad 100 firm, podając się za legalnie działające przedsiębiorstwo. Członkowie grupy rozsyłali do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oferty handlowe zawierające propozycje sprzedaży stali zbrojeniowej lub podobnych produktów. Zanim jednak miało dojść do rzekomej dostawy towaru, firmy były proszone o dokonanie przedpłaty na wskazany rachunek bankowy. Po otrzymaniu przedpłaty, średnio w wysokości około 23 tysięcy złotych lub większej, zrywali wszelki kontakt i nie realizowali zamówienia. Uzyskane w wyniku przestępstwa pieniądze „prali”, aby ukryć ich przestępcze pochodzenie. W ten sposób wyłudzili blisko 2.5 miliona złotych.