• Grafika zdjęcie główne góra strony
  • Grafika zdjęcie główne góra strony

Akt oskarżenia przeciwko osobom tworzącym zorganizowaną grupę przestępczą dokonującą oszust związanych z wypożyczaniem samochodów

          W marcu 2019r. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia obejmujący 12 oskarżonych, zaangażowanych w proceder oszustw związanych z wypożyczaniem samochodów.

          Poprzedzające akt oskarżenia śledztwo o sygn. RP I Ds. 28.2017 prowadzono w związku z działającą na terenie województwa dolnośląskiego zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu dokonywanie oszustw na terenie Warszawy, Wrocławia oraz innych miejscowości na terenie Polski, polegających na wypożyczaniu na podstawie podrobionych dokumentów samochodów różnych marek w celu ich demontażu i sprzedaży pozyskanych w ten sposób części.                                                                 

          Akt oskarżenia obejmuje działanie na terenie województwa dolnośląskiego zorganizowanej grupy przestępczej, kierowanej przez oskarżonych Pawła P. i Kamila P., w okresie od marca 2017r. do grudnia 2018r.

          W grupie istniała wyraźna hierarchia, podział ról i zadań. Kamil P. organizował i kierował działaniami polegającymi na wynajmowaniu  z wypożyczalni samochodowych bądź od osób prywatnych oferujących wynajmem samochodów, pojazdy, które następnie za pośrednictwem innych członków grupy przekazywane były Pawłowi P., który zajmował się organizacją defragmentacji samochodów oraz ich zbytem. Aktem oskarżenia objęto także Zbigniewa G., którego rola polegała na przerabianiu autentycznych praw jazdy i dowodów osobistych poprzez naklejanie w tych dokumentach folii  z nadrukowanymi fotografiami wtórnymi, szatą graficzną i personalizacją oraz podrabianiu tych dokumentów poprzez wytworzenie od podstaw ich imitacji.

         Oskarżonym zarzucono kierowanie i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, doprowadzenie pokrzywdzonych - tj. podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci 27 samochodów, stanowiących łącznie mienie wielkiej wartości nie mniejszej niż 3 107 000,00zł, podrabianie dokumentów, paserstwo.                                                  Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.